Sağlığınızdan Değil Sigaradan Kurtulun!
27 Şubat 2018

 

Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Sigara dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’ den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde ''Nikotindir''. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehiriçermektedir.
Sigara bırakma tedavisinde davranış danışmanlığı ve ilaç tedavisi büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde pek çok hastanede Sigara Bırakma Poliklinikleri bulunmaktadır. İlaç tedavisinin amacı, sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluğunu gidermektir.
Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Başkanlığı bünyesindeki İdil İlçe Sağlığı Müdürlüğü 23 Şubat Cuma Günü cami önünde açılan stantta görevli Diyetisyen Emrah KÖŞÜM tarafından halkımız sigaranın zararlarına karşı bilgilendirildi. Sigarayı Bırakma ile ilgili broşür dağıtılıp, sigaradan kurtulmanın yollarından bahsedildi ve halktan gelen sorular yanıtlandı.

  • sgr2.jpg
  • sgr.jpg
  • sgr.jpg
  • sgr2.jpg