overlay

Müdürlüğümüz Tarafından ''Kadına Şiddete Hayır!'' Etkinliği Düzenlendi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

"25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’” dolayısıyla kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesine yönelik farkındalık çalışmaları kapsamında Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Ruh Sağlığı Birimi tarafından Aile Destek Merkezi' nde etkinlik düzenlendi.
Etkinlikte konuşma yapan İl Sağlık Müdürümüz Sayın Op. Dr. İsmail BAŞIBÜYÜK ‘’ Günümüzde artık gerek Dünya’da ve gerekse Türkiye’de coğrafi açıdan sınır tanımayan eğitim ya da gelişmiş düzeylerine göre farklılık göstermeksizin hayatın hemen her alanında görülmekte olan kadına yönelik şiddet olgusu bir insan hakları sorunu olduğu gibi bir halk sağlığı sorunu içeriğinde kabul edilmeye başlanmıştır.

Şırnak İli genelinde kadına yönelik şiddetin boyutlarını ölçmek güçtür. Her ne kadar istatistiksel olarak Şırnak kadına yönelik şiddetin en az olduğu illerden biri olarak görülmekte ise de bunun objektif gerçekliği yansıttığını söylemek zordur.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak temel gündemimiz şiddet karşısında kadının güçlü öznelere dönüşümünü sağlamaktır. Şiddetin kadın açısından kabul edilebilir veya meşru görülmesinin önüne geçmektir.’’ İfadelerini kullandı. Ardından Psikolog Esma DUMLUPINAR tarafından katılımcılara ''Toplum ve Kadın'' konulu eğitim verildi. Program katılımcıların görüşleri ve pasta kesiminin ardından sona erdi. Farkındalık çalışmalarımız devam etmektedir.

  • k1.jpg
  • k2.jpg
  • k4.jpg