overlay

''İntiharı Önleme'' Konulu Eğitim Verildi

ÜÇLÜ İLİŞKİLER HAYATA BAĞLAR, ELİNİZİ UZATIN VE BİR HAYAT KURTARIN!
Her yıl 800.000’den fazla kişi intihar sonucu hayatını kaybetmekte, bu sayının 25 katı kadar da intihar girişiminde bulunulmaktadır ve bundan en çok gençler etkilenmektedir. Daha çok insanın psikolojik ilk yardım becerilerinin geliştirilmesi intihar oranlarının düşmesine yardımcı olacaktır.
İntihar girişiminde bulunmuş kişiler hikayelerini anlatarak diğer insanların hangi söz ve davranışlarının önemli olduğu hakkında bize çok şey öğretir. Genellikle bu kişiler hayatlarına son vermekten başka alternatif göremedikleri noktaya gelmelerini ve onları bu sonuca götüren günler, saatler ve dakikaları dokunaklı bir şekilde anlatırlar. Genellikle ölmek istemedikleri, bunun yerine birinin kendilerine müdahalede bulunup onları durdurmasını istediklerini anladıklarını belirtirler. Çoğu, umutsuzluklarını hisseden ve onlara iyi olup olmadığını soran birilerini aradıklarını söyler. Neredeyse evrensel olarak, "Eğer biri bir dakikasını ona ayırsaydı içine girdikleri yörüngenin kırılacağını" söylemektedir. İntihar önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur.
Bu kapsamda Müdürlüğümüze bağlı Cizre İlçe Sağlık Müdürlüğü’ nde görevli Psikolog Sinem VURAL tarafından kadınlara yönelik ‘’İntiharı Önleme’’ konulu halk eğitimi verildi. 

  • s1.jpg